Перейти на главную страницу

главная страница | наши сотрудники | фотобанк | контакт
   Цели и задачи Центра  
  Текущий комментарий  
  Тема  
  Автор дня  
  Социология и политика  

  Аналитика  
  Социологические исследования  
  Публикации и интервью  
  Новости  


Чому Янукович вирішив познущатися над Кучмою?


23.03.11

Можливо, Леонід Кучма вперше в житті пошкодує, що Україна – не Росія, де діє імунітет для колишніх президентів. Зараз він змушений сидіти на підписці про невиїзд та давати свідчення в прокуратурі у справі Гонгадзе.

За однією з версій, це зроблено для того, щоб показати Заходу, що українське правосуддя не є вибірковим. Але політологи називають це марною справою, бо знущання над колишнім президентом не може спрацювати для європейського співтовариства як посвята Януковича в друзі і партнери. Більше того, наслідки переслідування колишнього українського президента можуть бути непередбачуваними навіть для авторів цієї ідеї. Про це на прес-конференції в «Главкомі» говорив директор Київського центру політичних досліджень і конфліктології Михайло Погребинський.

– Свого часу я працював з Леонідом Даниловичем. Маю досвід спілкування з ним особисто і уявлення про його психологічний стан, можливості, що він може говорити, що не може, як він спілкується зі своїми колегами і так далі. Різні розумники обговорюють версію, що це попередження Литвину. Вона абсолютно безглузда, оскільки навіщо попереджувати, якщо можна просто відкрити кримінальну справу. До речі, крім того, що на Кучму є з «плівок Мельниченка», стосовно Литвина є прямі свідчення Пукача (мені здається, що це брехня, але свідчення є).

Щодо версії про відволікаючий маневр, я вважаю, що вона має певні підстави бути, тому що ми бачимо, який галас піднявся, і цю реакцію можна було прогнозувати. Тому, незважаючи на те, яка кінцева мета цієї справи, в ситуації, коли влада має суттєве падіння громадської підтримки (зараз рейтинги Януковича і Тимошенка відрізняються на 6%, хоча кілька місяців тому – на 25%), могли запропонувати таку ідею. Але сподіватися, що це підвищить рейтинг, я думаю, марно. Кучма зараз не є такою фігурою, що суспільство тільки і чекає, коли з ним розправляться.

Є пояснення мого колеги Видріна, що це демонстрація того, що у нас влада не використовує судову систему вибірково, в чому її звинувачують. Така мотивація може існувати. Можна навіть згадати, що колись опозиція пов’язувала Кучму і Януковича – «преступный режим Кучмы-Януковича». Про версію стосовно того, що у нас невибіркове законодавство, можна було б серйозно говорити, якби ми почули від заступника Генерального прокурора, що відкрита справа про зловживання діючого Президента Януковича або надзвичайно близьких до нього людей. Говорити зараз, що доводиться невибіркове застосування судової системи, я думаю, не варто.

Якби я був президентом, то дійсно б хотів відкрити цей гнійник десятирічної давності, щоб було проведено чесне дослідження того, що тоді сталося. Треба було б насамперед допитати майора Мельниченка, але не так делікатно, як з ним розмовляли, а нормально. Я абсолютно не вірю в те, що він із патріотичних міркувань підслуховував Президента. Потрібно дізнатися, хто йому це доручив, хто дав техніку, хто допомагав вивести його з України. Я впевнений в тому, що тільки цей ланцюжок привів би нас до справжніх замовників вбивства Георгія Гонгадзе. Я сумніваюся, що саме такі мотиви були, коли відкривалася кримінальна справа. Впевнений в тому, що нормальні адвокати елементарно доведуть, що приводів говорити про те, що Кучма є замовник, немає. Буде як мінімум визнано, що довести вину Кучми неможливо, і на цих підставах закривається справа. Його можуть звинуватити, наприклад, у використанні в службових приміщеннях нецензурної лексики, і за все це не можна нести відповідальність, бо пройшло десять років.

Думаю, всі ключові фігури діючої влади зовсім не причетні до історії із зникненням Гонгадзе, тому в кримінальному сенсі вони нічим не ризикують. В політичному сенсі, думаю, тут особливо безпрограшна справа, якщо далі не буде зроблено помилок. Буде зроблено кілька викликів в Генпрокуратуру, справу через певний час закриють і будуть відповідні висновки. Ніхто від цього не постраждає. Навпаки, я вважаю, що в принципі це непогана піар-ідея. А якщо буде нечесний розгляд справи, якісь перегини в кримінальному розслідуванні, це буде додатковий поганий прецедент для майбутньої історії. Не більше того.

Є одна важлива річ, яку я хотів би сказати скоріш не для журналістів, а комусь із сильних світу цього. Якщо є мотивація, пов’язана з тим, що давайте продемонструємо європейському співтовариству, які ми відкриті, яке у нас класне судочинство, і будемо знущатися над колишнім Президентом, щоб нас як кандидатів у європейську спільноту оцінили, то я б нагадав ситуацію з Каддафі, з яким ще рік тому цілувалися не тільки західні лідери, а й українські також давали йому різні ордени і т.д. Його це не врятувало від бомб коаліції.

Треба зрозуміти, що є політичні фігури, які за жодних умов не будуть сприйматися як справжні друзі і партнери, їх просто будуть використовувати. Така доля цих людей, нічого з цим зробити не можна. Тому будь-яка мотивація типу: давайте зробимо красивий вигляд для Заходу, а потім вони не будуть створювати коаліцію проти мене, - це зайвий клопіт.
Copyright © 2002-2012 Киевский центр политических исследований и конфликтологии
Copyright © 2002-2012 Центр эффективной политики

При использовании материалов сайта ссылка на источник обязательна.


bigmir)net TOP 100