Перейти на главную страницу

главная страница | наши сотрудники | фотобанк | контакт
   Цели и задачи Центра  
  Текущий комментарий  
  Тема  
  Автор дня  
  Социология и политика  

  Аналитика  
  Социологические исследования  
  Публикации и интервью  
  Новости  


Тимошенко у в’язниці через образу влади на Європу?


17.11.11
[«ВВС Україна»]

Відмова провладної більшості у Верховній Раді голосувати за декриміналізацію «статті Тимошенко» зумовлена занадто жорстким тиском європейських структур на Віктора Януковича.

Таку думку висловлюють експерти, коли аналізують причини непоступливості влади у справі екс-прем’єра.

Протягом останніх кількох місяців від президента лунали суперечливі заяви стосовно майбутнього Юлії Тимошенко. Одразу ж після вироку Печерського суду, перебуваючи на Хмельниччині, Віктор Янукович однозначно підтримував декриміналізацію статті, за якою засудили Юлію Тимошенко. Він припускав, що сім років ув’язнення, оголошених судом, це ще не останнє слово і що, цілком вірогідно, апеляційні інстанції розглядатимуть скаргу екс-прем’єра на основі нового законодавства.

Таким чином, президент давав зрозуміти, що відповідні зміни до Кримінального кодексу, якщо парламент їх ухвалить, він підпише.

Це було місяць тому. Але згодом президент коментував справу Тимошенко зовсім по-іншому. Він сказав, що звільнення Юлії Тимошенко було б неправильним сигналом для суспільства.

Ще пізніше лідери фракції Партії регіонів заявляли, що не погодяться не декриміналізацію статей, які стосуються перевищення влади і службових повноважень, а радник президента Ганна Герман сказала bbc.ua, що хоча авторитет президента для «регіоналів» незаперечний, однак фракція може ухвалювати й самостійні рішення.

Тиск і протидія

Лише ці події за короткий проміжок часу можуть стати підставою для висновку: сталося щось таке, що зупинило владу і змінило її настрої і наміри.

Директор Центру політичних досліджень та конфліктології Михайло Погребінський вважає, що головна причина у тому, що європейські структури занадто жорстко тиснули на президента.

«Оскільки я трохи особисто знайомий із Віктором Януковичем, то можу сказати, що такий тиск - це найкращий спосіб досягти зворотньої реакції. За цих обставин, можливо, президент думав, що піддавшись на тиск одного разу, доведеться виконувати будь-які накази із Брюсселя щодня. Мабуть, він і влада загалом вирішили, що не піддаватимуться тиску і демонструватимуть європейцям, що можливо, все б закінчилося спокійно, якби не ваша брутальна реакція», - сказав Михайло Погребінський в інтерв’ю bbc.ua.

Експерти кажуть, що у влади і фракції Партії регіонів був шлях вийти із ситуації, не вилучаючи 365 статтю - «статтю Тимошенко» - із Кримінального кодексу: внести до неї зміни, які б дозволили Юлії Тимошенко вийти на свободу.

До речі, такі пропозиції лунали і від профільного комітету Верховної Ради.

Зокрема, поправки передбачали кримінальну відповідальність за перевищення влади або службових повноважень лише у випадку, якщо доведено одержання неправомірної вигоди особою для самої себе чи іншої фізичної або юридичної особи у великому розмірі або ж якщо ці дії супроводжувалися насильством або погрозою застосування насильства, застосуванням зброї чи спеціальних засобів.

Покарання за інші злочини, скоєні посадовою особою, у проекті документа пропонувалося замінити штрафами, як і у випадках із господарськими злочинами, яких, власне, передусім і стосувався закон, який цього дня парламентська більшість таки ухвалила в остаточній редакції.

Ілюзії розвіялися, як дим

Схоже, опозиційні фракції були готові до того, що провладна більшість не піде на поступки і не ухвалить закон, який би дозволив Юлії Тимошенко залишити Лук’янівське СІЗО. Одразу ж після провального голосування опозиція оголосила заяву і залишила сесійну залу на знак протесту.

«Після сьогоднішнього голосування стало абсолютно зрозуміло в Україні і за її межами, що ілюзії стосовно демократії, прав і свобод людей, верховенства права, європейських цінностей розвіялися, як дим. Потрібно чітко і однозначно зафіксувати цей день в історії: авторитаризм легалізувався цілком і повністю. Сьогодні треба однозначно забути про свободу слова, незалежність судів, справжній парламентаризм. Але найголовніше - в України вкрадено європейський вибір», - заявив представник фракції «БЮТ-Батьківщина» Андрій Кожем’якін.

Слова політолога Михайла Погребінського про те, що «партія влади» роздратована занадто потужним тиском на президента, підтверджує і коментар лідера фракції Партії регіонів Олександра Єфремова після відхилення усіх поправок опозиції.

Депутат запевнив, що насправді більшість прислухалася до порад європейців дотримуватися європейських стандартів.

«Нам було сказано, що ми маємо своє законодавство зістикувати із законодавством Європи. Ми попросили наших спеціалістів, вони вивчили законодавство європейських та інших країн, і сьогодні ми можемо сказати, що відповідні статті є у США, Великобританії Франції та Італії», - заявив Олександр Єфремов і порадив ініціаторам скасування 365-ї статті спрямувати претензії і до цих країн.

Скелети у шафах для Європи

Попри невиконання Києвом вимог європейських структур, більшість оглядачів упевнені, що угода про асоціацію України із Євросоюзом і створення зони вільної торгівлі буде парафована на найближчому саміті Україна-ЄС 19 грудня.

Політолог Михайло Погребінський вважає, що «на 99% подальшого підписання угоди не буде», а парафувати документ зможе і перший віце-прем’єр-міністр Андрій Клюєв.

Президент Віктор Янукович, перебуваючи у Вроцлаві, також визнав, що ситуація навколо Юлії Тимошенко може створити перепони підписанню угоди про асоціацію України із ЄС.

Віктор Янукович також сказав, що переслідування Юлії Тимошенко - це не переслідування лідера опозиції за її політичну діяльність. Він також вважає необґрунтованими претензії до чинної влади.

«Мати якісь претензії до сьогоднішньої влади - це не зовсім, я би сказав, відповідає дійсності», - заявив президент, додавши, що тема газових угод, підписаних у 2009 році, була предметом розгляду на Раді національної безпеки і оборони України ще за часів президентства Віктора Ющенка.

За спостереженнями експертів, поява інших кримінальних справ проти Юлії Тимошенко - це також намагання української влади довести Європі, що екс-прем’єра було за що переслідувати.

«Правоохоронні органи намагаються вилучити усі скелети із шаф Тимошенко. З одного боку, у відповідь на заяви лідерки опозиції про «шапки», які хтось зривав із перехожих. З іншого, ніби доводячи захисникам екс-прем’єра у Європі, що їх примушують демонструвати усі ті її скелети», - каже Михайло Погребінський.

Серед аналітиків також висловлюються припущення, що насправді європейці використовують справу Тимошенко і для того, щоб не підписувати угоду про асоціацію із Україною. Цього відверто не хочуть Німеччина, Франція, Італія, і справа екс-прем’єра дає їм додаткові аргументи для цього, кажуть експерти.

Минулі вихідні Юлія Тимошенко «відзначила» круглу дату - 100 днів у СІЗО. Після рішення більшості парламенту не змінювати Кримінальний кодекс цей «ювілей» може виявитися не останнім.
Copyright © 2002-2012 Киевский центр политических исследований и конфликтологии
Copyright © 2002-2012 Центр эффективной политики

При использовании материалов сайта ссылка на источник обязательна.


bigmir)net TOP 100